Teorie
Takze, klonovani neboli rizkovani je proces, pri kterem muzem rostlinu pohodlne rozmnozit na nekolik dalsich, s tim ze zachovame puvodni geneticky material klonovane rostliny. Tohle se pouziva nejen u konopi, ale u cele rady dalsich rostlin. (napriklad pouhe ponoreni listu africke fialky do vody) Vetsinou se klonuji tzv. matecni rostliny. Ale neni problem narizkovat jakoukoliv kytku, ktera jeste nezacala kvest (treba i ze skleniku nebo z balkonu). Samozrejme si musime byt jisti, ze se jedna o samici. Rozeznani pohlavi najdete v jiném článku. Velka vyhoda oproti pestovani ze semen je, ze takhle muzem vyprodukovat opravdu hodne zarucenych samic a klony muzeme davat ven narozdil od semen klidne i v cervnu. I z takhle pozde vysazenych se stanou solidni kraky a bohata sklizen nas nemine
Selekci pohlavi tu urcite brzo nekdo popise, nebo se toho ujmu sam.
Praxe
Takze ted k samotne praxi. Pokusim se to popsat co nejlip i s obrazky. A popisu i nektere sve finty.
Pomucky: klonovatelna rostlina; ostre nuzky; ziletka popripade lamaci nozik; korenovy stimulator; medium do ktereho rizek ulozime (rockwool, perlit, obycejna voda, hlina..); muze se hodit i nejaky dezinfekcni prostredek
1) Nejprve si vybereme vhodnou vetvicku ke klonovani. Mela by byt uz trosku odrostlejsi s delsim stonkem. Ten ale musi byt cerstvy a zeleny, nikoliv zdrevnately. Muzeme ji strihnout nuzkami nebo ziletkou prakticky kdekoliv. Ale doporucuje se tesne nad nejblizsim patrem, matecni kytka se na tomto miste navic rozvetvi.
2) Rizek pak jednoduse tesne u stonku oklestime o listky, pripadne zarodky dalsich vetvicek. Serizneme v co mozna nejsikmejsim uhlu. (cim vetsi plocha seriznute plochy, tim vice korinku). Pak doporucuju z druhe strany tesne nad rezem udelat par zarezu kolmo do duziny. Ale nesmime to prehnat at ji celou neprerizneme. Korinky pak pujdou i z techhle narizlych casti. V teto casti je jeste vhodne zkratit nuzkama velke listy. Nejenze se nam budou lepe skladovat, ale zkoseni listu usetri rostlince energii.
3) Potom bychom meli rizek namocit do nejakeho korenoveho stimulatoru. Doporucuju stimulax, ktery muzeme v nekolika verzich (praskovy gelovy..) koupit temer v kazdem zahradnictvi za pakatel. V gelovem stimulatoru je vhodne nechat klon ponoreny aspon na par minut.
4) Pak uz staci rizek dat do pripraveneho media. Dle meho nazoru je to nejlepsi v rockwoolovych kostkach. Nekteri ale preferuji hlinu nebo obycejnou vodu. Kdyz zvolime rockwool, tak se mi osvedcila co nejmensi velikost. Lepe a rychleji to pak prokoreni. Mel by byt taky predem namoceny v odstate vode, a mela by v nem byt vyhloubena dirka, aby do ni rizek hladce vklouzl. Pri vkladani klonu si davame pozor, abychom nesetreli vsechen stimulator. V ostatnich mediich je postup skoro stejny.
5) Staci uz jen cekat, az se klony proberou k zivotu a zapusti korinky. To bude vypadat asi nejak takto. S mensima kostkama to proroste samozrejme drive. Obycejne je doba zakoreneni mezi 10ti dny az dvema tydny. Zakorenene rostlinky pak muzem klasicky sazet treba do hliny, jak uz jsme zvykli..
6) Klony je dobre skladovat v nejakem parenisti, nebo jakemkoliv vlhkem miste. Taky by na ne nemelo svitit prime slunce. Staci nejaky polostin, nebo pod slabym umelym osvetlenim. Ja to delam tak, ze rockwoolove kostky ponorim do pripravene nadoby plne prelitu s vodou. A tu pak dam treba do nejakeho pareniste, nebo proste jen prekryju necim, co drzi vlhkost.
Na zaver bych rad rekl, ze je vhodne vsechny kontaktni pomucky (ziletka, nuzky..) necim dezinfikovat. Je totiz mozne, ze by se mohly rizky infikovat a to by nebylo dobre. Sice se mi to nikdy nestalo, ale pro klid duse to pokud mozno vzdycky udelam Tohle je osvedcena metoda a vzdycky mi vyjde. Taky se mi temer vzdycky vsechny chytly.
Komentáře
Ma cenu rizkovat v cervenci, nebo uz je pozde? Bohuzel driv jsem to nestihl 😒 Dik za odpoved
zdar ...asi máš na mysli nařízkovat si pro letošní OUT. než se ti řezy chytnou bude konec 7mého měsíce a to už bude pozdě,kytičky budou malý,nestihnou narůst...Ale i tak bych zasadil,kytičky nebudou moc rostlé ale zase jich mužeš mít více a něco na nich určitě bude.
brusik : jak řiká simor, začnou asi kvíst rovnou, ale nějaký gramy tam budou... a kvalitativně to pravděpodobně bude úplně stejný jako z velký kytky, takže proč ne
Co se tyce klonovani zdrevnatelych vetvicek, tak to taky jde. Zakorenil jsem takhle cca 20cm kytku, kterou mi nejaka mrdka ukousala. No a tedka tento proces opakuju u dalsich dvou stejne poskozenych kyticek. Jak rikam neni to problem, za 8 dni byly koreny venku.
Co si o tom myslíte?